“Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çalıştayı” sona erdi.

Eksi 25MAHMUDİYE “ÇOCUK ODAKLI ÇALIŞAN KURUMLAR MAHMUDİYE ÇALIŞTAYTigem Mahmudiye

7 Aralık 2017 · 

MAHMUDİYE “ÇOCUK ODAKLI ÇALIŞAN KURUMLARIN KOORDİNASYONU ÇALIŞTAYI” SONA ERDİ
4-5 Aralık 2017 tarihinde Mahmudiye ilçesinde düzenlenen “Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çalıştayı” sona erdi.
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eksi 25 Derneği tarafından düzenlenen ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, Eskişehir Valiliği, Mahmudiye Kaymakamlığı, Mahmudiye Belediyesi ve Mahmudiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen çalıştayın ikinci gününün ilk oturumunda tartışma grupları çalışmalarına devam etti.
Çalıştayın ikinci oturumunda, tartışma gruplarının sözcüleri, Mahmudiye’nin güçlü yanları, geliştirilebilir alanları ve öneriler başlıkları altında hazırlanan raporları okudu. Raporların ardından katılımcı kurum temsilcileri çalıştay kapanış konuşmalarını yaptı.
Eksi 25 Derneği Başkanı Burak Karakaya yaptığı konuşmada, ilçe çalıştayları sayesinde ilçelerin güçlü ve geliştirilebilir yanlarını gördüklerini ve kurumların ortak çalışmasıyla olumlu sonuçlar elde edilebileceğini belirtti. Aralık ayı sonunda bütün ilçe raporlarının sunulacağı bir kapanış toplantısı yapılacağını belirten Karakaya, Mahmudiye çalıştayına ev sahipliği yapan kişi ve kurumlara teşekkür etti.
Mahmudiye çalıştayına katılan Eğitim Bir Sen Eskişehir 1 Nolu Şube Başkanı Muammer Karaman ve Eğitim İş Eskişehir Şube Başkanı Abdülkadir Önder de birer konuşma yaptı. Muammer Karaman konuşmasında; “Bu çalışmadaki varlık sebebimiz çocuklara hizmet etmektir. Çünkü çocuklarımızın her türlü sorunuyla ilgilenme görevi en çok biz eğitimcilere düşüyor. Öncelikle tespit edilmiş ve üzerine gidilmiş bütün vakaların kayıt altına alınması gerekiyor. Bu sayede yaşanan olaylarla nasıl mücadele edileceğine dair bir envanter de oluşacaktır. Çocuklarla ilgili iyileştirme yapacaksak olayların tamamen kayıt altına alınması, öğretmen ve idareci arkadaşlarımızın bu anlamda ürkütülmemesi gerektiğini düşünüyorum ” dedi. Abdülkadir Önder ise; “İhmal ve istismara uğrayan öğrenciler sorunlarını en çok öğretmenlere anlatır. Öğretmenler böyle bir sorunla karşılaştığında direkt savcılığa bildirebilirler ancak bundan korkabiliyorlar. Bu işin en çok üzerine gidenler rehber öğretmenlerdir ancak rehber öğretmenlerin psikolojik danışmanlık görevi ellerinden alındığı için bu konuda çok fazla ilerleme sağlayacaklarını sanmıyorum” dedi.
Mahmudiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Yetkin konuşmasında; “İki gündür ilçemizde gerçekleşen çalıştaya katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. İlçemiz küçük ama büyütmeye çalışıyoruz. Gerek eğitim alanında yaptığımız çalışmalarla gerekse sosyal ve kültürel faaliyetlere verdiğimiz önemle her geçen gün ilçemizi biraz daha geliştiriyoruz. Çalıştay sonunda ortaya çıkan raporlar da bizim için çok önemlidir. Güçlü ve geliştirmemiz gereken yanlarımızı görmüş olduk. Eksikliklerimizi gidermek için de çalışmalarımızı yapacağız” dedi.
Eskişehir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ejder Yurttaş, 2017 yılı içinde yapılan çalıştaylarla ilçelerin güçlü ve geliştirilebilir yanlarının ortaya çıktığını ve kurumların ortak çalışmaları sonucunda bu eksikliklerin giderilebileceğini söyledi. 
Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Mahmudiye Kaymakamı Fatma Turhan Keser; “Çalıştay sonucunda ortaya çıkan önerileriniz ve görüşleriniz bizim için önemli. İlçemizdeki eksiklikleri ve geliştirilebilir yanları görmüş olduk. Bunların giderilmesi için elimizden geleni yapacağız. Biz her zaman her türlü görüş, öneri ve taleplerinize açığız” dedi.
Çalıştay sonunda katılımcılar Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir