Engellilik Üzerine Etkileşim Toplantısı

Eksi 25

23 Aralık 2016 · 

Eskişehir İl Milli Eğitim MüdürlüğüEngellilik Üzerine Etkileşim Toplantısı-III: “Görme Engelliler” 23 Aralık 2016

Engelli bireylere sahip olan ve olmayan ailelerin etkileşim ve empati kurmasını sağlamak ve engelli bireylerin yaşadıkları güçlüklere dair farkındalığı arttırmak amacıyla Eskişehir Valiliği, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eksi 25 Derneği ve Özel Eğitime Muhtaç Çocukları Koruma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Engellilik Üzerine Etkileşim Toplantısı’nın üçüncüsü, 22 Aralık 2016 tarihinde Eskişehir Öğretmenevi’nde yapıldı. Düzenlenen toplantının bu ay ki konu başlığı görme engelliler konusunda farkındalık yaratmaktı.
Toplantıya İlimiz Valisi Azmi Çelik’in eşi Emel Çelik, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen’in eşi Nuray Özen, Vali Yardımcısı eşleri Ayşe Küreci, Hikmet Tütüncü, Hülya Varol, Semra Yıldız, Ülkü Yazar, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser’in eşi Hürriyet Keser, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özden Akkaya, Özel Eğitime Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Başkanı Beyza Çıkılıoğlu, Eksi 25 Derneği Başkanı Burak Karakaya, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Cinsel İstismarı Önleme Komisyonu üyeleri Yasemin Karakaya ve Buket Özkan, ilimizdeki okullarda görev yapan öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.
Toplantı Yasemin Karakaya’nın daha önce yapılan toplantılar hakkında bilgi vermesi ve Buket Özkan’ın 17 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen toplantı raporunu okumasıyla başladı. Toplantı açılışının ardından Özel Eğitime Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Başkanı Beyza Çıkılıoğlu ve Eksi 25 Derneği Başkanı Burak Karakaya tarafından derneklerinin tanıtımı yapıldı.
Ayda bir kere farklı engel grupları ve o engele sahip bireylerin aileleri ile engelli olmayan bireye sahip ailelerin bir araya gelerek yaşantılarını paylaştıkları söyleşilerden üçüncüsünde, görme engelli bireyler konusu ele alındı. Görme engelli bireylerin okulda ve sosyal hayatta yaşadıkları sorunlar, bu sorunlara getirilebilecek çözüm önerileri, öğretmen ve veli yaklaşımları, ulaşılabilecek kurum ve kuruluşlar tartışıldı ve toplumda görme engelli bireylerle ilgili farkındalık oluşturmanın yolları üzerinde duruldu.
İlimiz Valisi Azmi Çelik’in eşi Emel Çelik, “Engelli bireylerle ilgili düzenlenen toplantılar bizlerde farkındalık yaratmaktadır. Bizler engelli bireylerin yaşadığı sorunların çözümü noktasında her türlü desteği vermeye hazırız. Görme engelli öğrencilerimizin öğrenme ve başarılarında faydalı olan tablet ve ses kayıt cihazı kullanmalarının önü açılabilir ve bu konuda öğretmenlere bilgi verilebilir. Bunun yanında yaptığımız bu toplantılara, o engelli bireylerle çalışan öğretmenlerin davet edilmesinin de yararlı olacağını düşünüyorum.” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen’in eşi Nuray Özen, “Bu tür toplantıları önemsiyorum ve elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum. Her toplantıda farklı engel alanlarında farkındalık oluşuyor. Bu toplantıda da görme engelli bireylerimizin sorunlarını yakından öğrenmiş oldum. Şimdi yapılacak şey bu sorunların çözümüne odaklanmaktır.” dedi.
Toplantı sırasında veli ve öğretmenlerin dile getirdiği sorunlar üzerine İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özden Akkaya yaptığı konuşmada, “Öncelikle toplumun görme engeli olan çocukları benimsemesi gerekiyor. Bu farkındalığı yaratmak da bizlerin elinde. Bu çocuklarımızın toplumdan ayrı bir yerde olması onların dışlanmasına yol açabilir. Bu nedenle kaynaştırma eğitim çok önemli. Öğretmenlerimizin bu konuda eksiklikleri var, bazılarının alanları farklı olabiliyor. Bu konuda öğretmenlerimize seminerler verilebilir. Zaten bu toplantıda bulunmamızın amacı ‘görme engelli çocuklarımıza daha iyi eğitim nasıl verebiliriz?’ sorusunun cevabını bulmak. Sizlerin sorunlarını ve önerilerinizi dinledim. Buradan gidince ilk iş olarak görme engelli öğrencisi bulunan öğretmenlerle bir toplantı düzenleyip bu toplantıda konuşulan sorunların yaşanmaması için gereken önlemleri almak olacak. Engelli bireylerle ilgili olarak daha önce de toplantılar düzenledik. Ancak görüyorum ki en fazla sıkıntı görme engellilerde. En fazla sorun sizlerden geldi. Bunların hepsi bizim için çözülmesi gereken sorunlardır. İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen ile de bu sorunları konuşup en aza indirmek için elimizden geleni yapacağız. Bu nedenle de bu toplantılar daha büyük önem arz ediyor. Konuştukça, yaşantılarımızı paylaştıkça birbirimizden öğreniyoruz ve görme engelli öğrencilerimiz için daha iyi koşulları sağlamanın yollarını hep birlikte arıyoruz.” dedi.
Toplantı sonunda bütün katılımcılar görüşlerini ifade etti. Katılımcılar öncelikle bu tür toplantıların düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Bu toplantılar sayesinde bilinçlendiklerini, yaşanan sorunları engelli çocukları olsun olmasın, daha iyi hissedebildiklerini belirttiler. Kurum temsilcileri, görme engelli bireyler, öğretmenler ve velilerin karşılıklı olarak birbirini anlaması ve çözüm odaklı çalışılmasının önemi vurgulandı. Bu tür toplantıların daha sık yapılması, daha fazla kişinin katılımının sağlanması ve burada konuşulanların yaşama yansıtılmasının önemi üzerinde duruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir