“Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu-Çifteler Çalıştayı

Eskişehir İl Milli Eğitim MüdürlüğüÇocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çifteler Çalıştayı 11 Ekim 2017

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eksi 25 Derneği işbirliği ile düzenlenen; Çifteler Belediyesinin ev sahipliğinde, Eskişehir Valiliği, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, Çifteler Kaymakamlığı ve Çifteler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteklediği, “Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu-Çifteler Çalıştayı”, Çifteler Belediyesi Kültürevi’nde gerçekleşmiştir.
Çalıştaya, Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü J. Yrb. Tolga Bektaş, İl Dernekler Müdürü Nihat Bahar, Çifteler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Türkan, Eksi 25 Derneği Başkanı Burak Karakaya, kurum müdürleri ve kurum yetkilileri katıldı.
Çalıştay; Çifteler ilçesinde eğitim alanındaki ve kurumlar arasındaki çocuk odaklı geliştirilebilir alanların ve mevcut durumların belirlenmesi, kurumların il merkezi ve ilçe merkezindeki personelin etkileşiminin sağlanması, çocuk alanındaki hukuksal düzenlemeler ile ilgili bilgilendirme yapılması amacıyla 22 kurum ve 4 sivil toplum kuruluşundan 89 kişinin katılımı ile gerçekleşti.
Çalıştay, Eksi 25 Derneğinden Aysun Açıloğlu tarafından sunulan Çocuk odaklı Kurumların Koordinasyonu projesinin tanıtımı ile başladı. Açılış konuşmaları; İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen, Çifteler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Türkan tarafından yapıldı. 
İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Çocuğa yönelik şiddetin tek kurum üzerinden değil tüm kurumların bir araya gelerek yürütülecek çalışmalarla sağlanabileceğini belirtti. Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen ise, güzel bir çalışmaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederken, çalıştay çıktılarının ilçede yürütülecek çalışmalara zemin oluşturacağını belirtti. Açılış konuşmalarının ardından Çifteler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Türkan, ‘Çifteler İlçe Tanıtımı ve Eğitim İle İlgili Mevcut Durumu’ isimli sunumunu gerçekleştirdi Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü’nde görevli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayten Düzkantar ‘Çocukları tacizden Koruma”, Eskişehir Siber suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden Polis Memuru Osman Keleş “Sanal Ortamda Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi” konularında sunumlarını gerçekleştirdi. Burak Karakaya moderatörlüğünde “Çiftelerde Çocuk olmak” konulu Çocuk Çalıştayı gerçekleştirildi. Birinci oturumun tamamlandığı çalıştayda, katılımcılar tartışma gruplarına ayrılarak ilçenin güçlü ve geliştirilebilir alanları hakkında bilgi aktarımında bulundular. 
Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. A. Sibel Türküm tarafından “Uygulamacıların Karşılaştıkları Güçlükler ve Çözüm Arayışları” konulu atölye çalışmasını yürüttü. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ejder Yurttaş’ın moderatörlüğünde “Çocuk odaklı Çalışan Kurumlar Genel Koşullar ve Sorun Temelli Öneriler” tartışma grubu oturumu gerçekleştirildi. Çıkan Çalıştay sonuç raporları tüm katılımcılar tarafından imzalanarak kurum amirlerine sunumu gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalıştay Çifteler Belediyesi’nin düzenlediği Çifteler Gezisi ile tamamlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir