“Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çalıştayı”


Eksi 25
ÇOCUK ODAKLI ÇALIŞAN KURUMLARIN KOORDİNASYONU MAHMUDİYE ÇALIŞTAYITigem Mahmudiye

7 Aralık 2017 · 

ÇOCUK ODAKLI ÇALIŞAN KURUMLARIN KOORDİNASYONU MAHMUDİYE ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
“Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çalıştayı”nın sonuncusu olan Mahmudiye Çalıştayı, 4 Aralık 2017 tarihinde TİGEM ev sahipliğinde başladı. 
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eksi 25 Derneği tarafından düzenlenen çalıştaya, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Mahmudiye Kaymakamı Fatma Turhan Keser, Mahmudiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Yetkin, Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Akbulut, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Kayı Eliaçık, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ejder Yurttaş, Eksi 25 Derneği Başkanı Burak KARAKAYA, Eksi 25 Derneği üyeleri, kurum temsilcileri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Eksi 25 Derneği Başkanı Burak Karakaya; “Bir yıllık süreci kapsayan Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çalıştaylarının bugün sonuncusunu düzenliyoruz. Tüm ilçelerde yoğun katılım ve destek gördük. Bu anlamda yereldeki tüm kaymakamlıklara, belediyelere, ilçe milli eğitim müdürlüklerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen yaptığı konuşmada; “Dün Dünya Engelliler Günüydü. Bu salonda da engelli çocuklarımızın resimlerinden oluşan güzel bir sergi hazırlanmış. Çocuklarımızın ellerine sağlık. Onlara rehberlik eden öğretmenlerimize de çok teşekkür ediyoruz. Engelli kavramı aslında var olduğunu bildiğimiz ancak son yirmi yıldır çözüm üretmeye başladığımız bir sorun. Daha önce hep halının altına süpürülmüş bir konuydu. Ancak şu anda dünya üzerinde bu alanda gelişmiş ülkelerin kat ettiği mesafeyi yakalamak için hızlı bir şekilde kendimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Fiziki mekanlarımızı, personel alt yapısını, hazırbulunuşluğumuzu yükseltmeye çalışıyoruz.
Varlığını kabul ettiğimiz ve çözüm üretmemiz gerektiğine inandığımız diğer bir alan da ihmal ve istismar konusudur. İhmal ve istismar insan var olduğu sürece var olacak bir husustur. Ancak nasıl olsa var deyip bir kenara bırakmak gibi bir lüksümüz yok. Mutlaka buna bir çözüm üretmek ve önleyici tedbirler almak zorundayız. Bu sorunu çocuklar için mümkün olan en az hasarla atlatmayı kendimize görev edinmeliyiz. Bu sadece eğitim işiyle iştigal eden kişilerin ya da kurumların görevi değildir. Toplum olarak hepimizin görevidir. Çünkü hayatın her noktasında ihmal ve istismar yaşanabilir. 
İhmal ve istismar sorununu kronik vakalarla gündemimize alıyoruz ve hep olumsuz yönünden bakıyoruz. Yani taşlayacak, kızacak ya da cezalandıracak birilerini bulduğumuzda bu konuyu konuşmaya başlıyoruz. Oysa testi kırılmadan nasihat edilmesi gereken bir konudur bu. Testi kırılıp su döküldükten sonra o suyu tekrar toplamak zor. Toplum içinde bir ferdi bile kaybetmeden, onun da haklarını koruyacak tedbirleri almak zorundayız. 
Türkiye’de bizim büyük mutluluk ve gurur duyduğumuz ‘Eskişehir modeli’ diye tanımlanan ve Eskişehir’de yapılan çalışmaların temel kabul edildiği bir bakış açısı var. Bu bakış açısı sihirli bir değnek içermiyor aslında. Bir birlikteliğin, bir işbirliğinin, birlikte hareket etme refleksinin ortaya konduğu bir model. Bütün kurumlar ihmal ve istismar konusunda üzerine düşen sorumlulukları yerine getiriyor ve bunu bir koordinasyon içerisinde ortaya koyuyor. Özetle Eskişehir modelinin ana fikri, işbirliği ve koordinasyondur.
2013 yılında ilk kez Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde bu fikir ortaya çıktı. 2014 yılı mart ayında yüze yakın akademisyenin katıldığı ilk çalıştay gerçekleştirildi. Bunun sonunda bir işbirliği protokolü ortaya kondu. Kurumlar kendi üzerlerine düşen ödevlerin tanımlamasını yaptılar. Koordinasyon oluşturacak şekilde bir araya geldiler ve bir ihmal ve istismar vakası öğrenildiği andan itibaren ileriye doğru neler yapılması gerektiği üzerine bir yol haritası çıkardılar. Bu çalıştaylar neticesinde 21 kamu kurumu, sivil toplum örgütü ve gönüllü kişi ve kuruluşlardan oluşan bir işbirliği protokolü hazırlandı. İlçelerde ya da il merkezinde yaptığımız çalışmalar kitaplaştırılarak kamuoyunun bilgisine kalıcı bir iz olarak takdim edildi.
Bu çalışmalar geçtiğimiz yıl Günyüzü ile başlayan ve bugün sonuncusunu gerçekleştirdiğimiz ilçe çalıştaylarına da ilham kaynağı oldu. Eskişehir’de taşrada çalışan arkadaşlarımızın da kamu görevlilerinin de bu alanda var olan birikimlerini ortaya koymak ve sonuçlarından istifade etmek fırsatını yakalamış olduk. Bu çalıştayların devamını arzu ediyoruz. Eskişehir’de çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili çalışmaların bize kazandırdığı en önemli sonuçlardan biri olan Eksi 25 Derneğinin hazırlayacağı yeni bir proje ile diğer beş ilçemizde de çalıştay düzenlemek istiyoruz.
Çalıştay yaptığımız ilçelerde ilçe kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, bu konuyu bizimle birlikte sahiplendiler ve çok büyük destek sundular. Mahmudiye çalıştayının, ihmal ve istismar sorununa cesurca neşter vuran, problemleri tespit eden, çözüm önerilerini sunan bir sonuç ortaya çıkarmasını arzu ediyoruz. Bu çalışma içinde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Mahmudiye Kaymakamı Fatma Turhan Keser yaptığı konuşmada; “Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. Mutlu ve huzurlu bireyler olarak yetişmeleri, güvenli bir ortamda sağlıkla büyümeleri için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bu çalıştayın Mahmudiye için önemli kazanımları olacağını düşünüyorum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Eksi 25 Derneği Üyesi Yusuf Cemre Esenoğlu’nun Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Projesini tanıtımının ardından Mahmudiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Yetkin, ilçenin eğitim durumuyla ilgili bir sunum yaptı. Mahmudiye’deki öğrencilerin kültürel ve sportif yarışmalara ilçe, il ve ulusal düzeyde katılım gösterdiği ve başarılı sonuçlar elde ettiğini söyleyen Osman Yetkin, ilçede düzenlenen projeler hakkında da bilgi verdi.
Çalıştay Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Akbulut’un Siber Zorbalık sunumunun ardından, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Kayı Eliaçık’ın İnternet Bağımlılığı ve Bilgi Güvenliği sunumuyla devam etti.
Çalıştayın ikinci oturumunda katılımcılar, “çocuk odaklı çalışan kurumlar, genel koşullar ve sorun temelli öneriler tartışma grubu” ve “eğitim sisteminde karşılaşılan güçlükler, çocukların/gençlerin eğitim sorunları tartışma grubu” olarak iki grup halinde çalışmalarına devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir