“Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu-Alpu Çalıştayı”

Eksi 25Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu- Alpu Çalıştay

10 Şubat 2017 · 

Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen; Eskişehir Valiliği himayesinde, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eksi 25 Derneği işbirliği ile düzenlenen; Alpu Kaymakamlığı, Alpu Belediyesi ve Alpu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteklediği, “Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu-Alpu Çalıştayı” 8-9 Şubat 2017 tarihleri arasında başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Çalıştay; Alpu ilçesinde eğitim alanındaki ve kurumlar arasındaki çocuk odaklı geliştirilebilir alanların ve mevcut durumların belirlenmesi, kurumların il merkezi ve ilçe merkezindeki personelin etkileşiminin sağlanması, çocuk alanındaki hukuksal düzenlemeler ile ilgili bilgilendirme yapılması amacıyla 23 kurum ve 2 sivil toplum kuruluşundan 69 kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Çalıştay programı proje koordinatörü Vildan BAYAR’ ın projeyi tanıtımı ile başladı. 
Açılış konuşmalarını Alpu Belediye Başkanı Rafet DEMİRTAŞ, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi ÖZEN, Eskişehir Vali Yardımcısı ve Alpu Kaymakam Vekili Aslan AVŞARBEY yapmışlardır.
Çalıştayda Eksi Derneği Başkanı Burak KARAKAYA “Çocuk Koruma Sistemi İçinde Sivil Toplumun Yeri “ konusunda bilgi vermiştir.
Kalkınma Atölyesinden Necmettin YEMİŞ “Tarımda Çocuk İşçiliği” konusunda bilgi vermiştir.
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan ATİK “Akran Zorbalığı” konusunda bilgi vermiştir.
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk İhmali ve İstismarını Önleme Komisyonu’ndan H. Buket ÖZKAN “Çocuk İhmali ve İstismarında Bildirim ve Önleme“ konularında bilgilendirme çalışması gerçekleştirilmiştir. 
Bilgilendirme çalışmasının ardından küçük tartışma gruplarına geçilmiştir. Tartışma gruplarında; Necmettin YEMİŞ ve Burak KARAKAYA’nın moderatörlüğünde “Çocuk Odaklı Çalışan Kurumlar Genel Koşullar ve Sorun Temelli Öneriler”, Yasemin TÜMKAYA KARAKAYA ve H. Buket ÖZKAN’ ın moderatörlüğünde “Eğitim Sisteminde Karşılaşılan Güçlükler, Çocukların/Gençlerin Eğitim Sorunları” ele alınmıştır. Tartışma gruplarında ilçenin güçlü yönleri ve geliştirilebilir alanlar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.
Tartışma gruplarının raporları hazırlanarak, “Eğitim Sisteminde Karşılaşılan Güçlükler, Çocukların/Gençlerin Eğitim Sorunları- Tartışma Grubu” adına Özlem TOMOOĞLU ve “Çocuk Odaklı Çalışan Kurumlar Genel Koşullar ve Sorun Temelli Öneriler-Tartışma Grubu” adına Alpu İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin DEMİR tarafından katılımcılara sunulmuştur.
Çalıştay değerlendirme konuşmalarını Eksi 25 Derneği Başkanı Burak KARAKAYA ve Alpu İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin DEMİR yapmışlardır.
Kapanış konuşmalarında Alpu Belediye Başkanı Rafet DEMİRTAŞ ve Eskişehir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ejder YURTTAŞ söz almışlardır.
Eskişehir Vali Yardımcısı ve Alpu Kaymakam Vekili Aslan AVŞARBEY’in kapanış ve değerlendirme konuşmalarıyla çalıştay sona ermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir